İş

Fransa, ‘Fransa’yı Seç’ zirvesinde 16 milyar dolarlık yatırım sağladı

Fransa Cumhurbaşkanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkeye yabancı yatırım çekmek amacıyla her yıl düzenlenen “Fransa’yı Seçin” zirvesinin 15 milyar avro (16,2 milyar dolar) yabancı yatırım çekmeyi başardığını duyurdu. Bu rakam bir önceki yılın 13 milyar avroluk rakamına göre bir artışa işaret ediyor ve Fransa’nın Avrupa’da önde gelen bir iş merkezi olarak cazibesini arttırmaya yönelik devam eden çabalarının altını çiziyor.

Bütçe açığı ve ilk çeyrekteki düşük ekonomik büyümeyle ilgili zorlukların ortasında Fransa, Avrupa’nın önde gelen bir iş merkezi olarak imajını parlatmayı hedefliyor. Bugün başlayan etkinlik, Paris’i New York ve Londra gibi köklü finans merkezleriyle daha yakın bir rekabet içinde konumlandırmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. Çabalara rağmen, Mart ayında yapılan bir Z/Yen araştırması New York’u küresel finans merkezlerinin zirvesine, Londra’yı ise ikinciliğe yerleştirirken, Paris hala geride kalmaktadır.

Yatırım taahhütleri teknoloji, yapay zeka (AI) ve finans sektörlerine odaklanan 56 farklı iş projesinden kaynaklanıyor. Özellikle teknoloji devi Microsoft (NASDAQ:MSFT) Fransa’ya 4 milyar avro yatırım yapmayı taahhüt etti. Ayrıca, hafta sonu Amazon’un (NASDAQ:AMZN) zirvede 1.2 milyar avroluk bir yatırım açıklayacağı duyuruldu.

Sağlık alanında ise Pfizer (NYSE:PFE (NYSE:PFE)) ve AstraZeneca (NASDAQ:AZN) toplamda yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladılar. Bu taahhütler, Fransa’nın ekonomik beklentilerine ve bir inovasyon merkezi olarak potansiyeline duyulan geniş uluslararası güveni göstermektedir.

Yatırım duyurularını tamamlayan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’in bugün JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of America gibi önde gelen finans kuruluşlarının CEO’larıyla görüşmeler yapması planlanıyor. Bu toplantıların Fransa’nın uluslararası iş dünyasını çekme ve Paris’in küresel finans dünyasındaki kilit oyuncu konumunu pekiştirme hedefini ilerletmesi bekleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

senpazar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu