Ekonomi

İran’ın Günlük Petrol Üretimi 3 Milyon 190 Bin Varile Ulaştı

İran Petrol Bakanı Javad Övci, ülkesinin günlük petrol üretiminin 3 milyon 190 bin varile ulaştığını açıkladı.

İran Petrol Bakanlığı’na bağlı Power Haber Ajansı’nın (SHANA) haberine göre Tahran’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Ovci, enerji güvenliğinin önemine dikkat çekti.

Ülkedeki enerji üretiminde en büyük payın petrole ait olduğunu kaydeden Övci, mevcut hükümetin Meclis’in de desteğiyle petrol ve gaz üretimini artırma planları hazırladığını söyledi.

Bu planların hayata geçirildiğine işaret eden Övci, “İran’ın petrol üretimi günlük 3 milyon 190 bin varil seviyesine ulaştı. Üretim kapasitemiz şu anda 3 milyon 850 bin varil/gün.” söz konusu.

İranlı Bakan, ülkedeki günlük doğal gaz üretiminin 1 milyar metreküp olduğunu belirtti.

İran Petrol Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, ABD’nin uyguladığı yaptırımlar öncesinde Nisan 2018’de günlük 3,8 milyon varil ham petrol ve kondensat üreten İran, bu miktarın 2,8 milyon varilini ihraç ediyordu.

ABD’nin Mayıs 2018’de yaptırımları geri getirmesinin ardından ürettiği petrolü satmakta zorlanan İran, petrol üretimini günlük 2 milyon varilin altına indirmişti. Bu dönemde İran’ın ihraç ettiği petrol miktarı günlük ortalama 500 bin varilin altına düştü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 10 Ağustos’ta yayınladığı son aylık raporunda, İran’ın Temmuz ayı ortalama ham petrol üretiminin günlük 2 milyon 830 bin varil olduğu belirtildi. ???????Bu, İran’ın petrol üretimini bir önceki aya göre 68 bin varil artırdığını gösteriyor.

İran Bütçe ve Planlama Kurumu Lideri Davud Menzur, 13 Ağustos’ta ülkesinin günlük petrol ihracatının 1 milyon 400 bin varili aştığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu